skip to main content

הכל על עדשות מגע

לפני הקניה

הכל על עדשות מגע

שאלות ותשובות שתמיד רציתם לדעת

 1. באיזה גיל אפשר להתחיל להרכיב עדשות מגע?
אין הגבלת גיל: בכל גיל ניתן להרכיב עדשות מגע. ההמלצה בקרב אופטומטריסטים רבים היא סביב גילאי 11 עד 14, אך כמובן שההמלצה היא אינדיבידואלית וזאת משום הצורך בשמירה על הגיינה, שמירה וחיטוי העדשות וכמובן הקפדה על שימוש בהתאם להוראות. חוסר הקפדה עלול לגרום לדלקות, כיבים וזיהומים בעין. לכן, הורים, בני נוער ואופטומטריסטים צריכים להגיע להחלטה הזאת במשותף. לעיתים, תינוקות (וקשישים) מרכיבים עדשות מגע כחלק מטיפול המאפשר ראייה טובה / תפקודית לאחר ניתוח, חבלות או מצבים אחרים.
 1. למה לא פשוט להרכיב משקפיים?
מתבגרים רבים נוטים לגלות מודעות רבה לעצמם ולתדמית שלהם בעיני אחרים, ומרגישים יותר מושכים ומקובלים כשהעיניים שלהם לא מכוסות במשקפיים. עדשות מגע יכולות לעזור למתבגרים בכל הקשור לדימוי וביטחון עצמי, ולאפשר להם להרגיש נוח יותר ליד אנשים. עדשות מגע עדיפות על משקפיים גם עבור בני נוער פעילים העוסקים בספורט.
 1. השימוש בעדשות מגע יכול לעזור למתבגרים להרגיש בטוחים יותר בעצמם ובמראה שלהם.
 1. כמה טיפול ותחזוקה דורשות עדשות מגע?
שגרת הניקוי של עדשות המגע פשוטה וקלה הרבה יותר מבעבר. רוב האנשים זקוקים רק לבקבוק אחד של תמיסה רב-שימושית ונרתיק לעדשות. עדשות המגע היומיות החד-פעמיות הן היחידות שאינן דורשות ניקוי או תחזוקה כלשהי פשוט משום שהן מושלכות לפח בסוף היום. זו גם הסיבה שהן אופציה מצוינת לבני נוער. אופטומטריסטים רבים מדווחים שבעדשות מגע שכן דורשות תחזוקה, בני נוער וילדים נוטים דווקא להקפיד יותר על ניקוי העדשות לעומת מבוגרים, שאחרי שנים רבות של שימוש לוקחים לעצמם קצת יותר "חירות" בטיפול בעדשות. אנשים צעירים גם נוטים יותר להקפיד להיצמד להנחיות שניתנות להם מאנשי רפואה ובריאות.
 1. צריך מרשם כדי לקבל עדשות?
כן. יש צורך להבדק על ידי אופטומטריסט מומחה ולקבל ממנו את המרשם המתאים כך שיתאים לפרמטרים של העין והקרנית (קימורים, קוטר, הכח הדיופטרי והחומר ממנו עשויה עדשת המגע). לעדשה שלא מתאימה לעין עלולות להיות השלכות משמעותיות על בריאות העין. עיקרון זה תקף גם במקרים שעדשות המגע אינן כוללות תיקון ראייה, כמו עדשות מגע צבעוניות או עדשות בעלות אפקטים מיוחדים. התאמת עדשת המגע אינה כרוכה בכאב ומדובר בתהליך קצר וקל מאוד. ניתן לעשות זאת במקביל לבדיקת עיניים תקופתית.
 1. האם עדשות מגע יקרות יותר ממשקפיים?
לא ניתן לעשות הכללות כאלה לגבי עלויות. כמו במשקפיים, מחירי העדשות משתנים במידה ניכרת בהתאם למותג, למרשם ולתדירות החלפת העדשה. תמיד אפשר להתקשר לאופטומטריסט ולברר את טווח המחירים של העדשות השונות. כדאי גם לקחת בחשבון את עלות חומרי הניקוי והנרתיקים, וכן את העובדה שמומלץ להחזיק גם זוג משקפיים נוסף לגיבוי. עדשות יומיות חד-פעמיות הן מקרה מיוחד משום שאינן דורשות מיכלי אחסון או תכשירי ניקוי.
 1. עדשות יומיות חד-פעמיות מאפשרות להורים לדעת בוודאות שילדיהם מרכיבים עדשות נקיות כל בוקר.
 1. האם עדשות המגע נוחות?
עדשות המגע המודרניות הקיימות היום בשוק נועדו להקנות למשתמשים נוחות רבה. רובן עשויות מחומר רך וכמעט בלתי מורגש, אם בכלל. התאמה מלאה למבנה העין מובטחת הודות לכלים המתוחכמים המשמשים את האופטומטריסטים למדידת העיניים לצורך התאמה. עם זאת, עדשות המגע עשויות לאבד מנוחיותן עם הזמן ועם ההצטברות של לכלוך ואלרגנים. טיפול וניקוי מתאימים מונעים בדרך-כלל תופעות אלה. הבעיה כמעט ולא קיימת, כמובן, בעדשות יומיות חד-פעמיות כיוון שאלרגנים או כל משקע אחר שנצמד לעדשה מושלכים עם לילה לפח יחד עם העדשה.
 1. האם קשה להכניס את העדשה לעין?
אנשים רבים חוששים שהרכבת העדשה בעין בפעם הראשונה עשויה להיות מלווה בכאב. החשש בהחלט מובן והוא קשור לרתיעה מפני המגע בעין (רפלקס פזיולוגי המגן על העיניים), אבל אחרי שלומדים את הטכניקה, רוב האנשים לא חשים כאב כלל והפעולה מתבצעת בקלות רבה.
 1. האם עדשות המגע בטוחות לשימוש?
במקרה של בני נוער, לעיתים קרובות עדשות המגע בטוחות אפילו יותר ממשקפיים. בניגוד למשקפיים, פחות סביר שייפגעו במהלך משחק כדורגל, כדורסל או כל ספורט אינטנסיבי אחר. בנוסף, אם ספורט מסוים דורש משקפי בטיחות או מסיכת סקי, נוח יותר להרכיב אותם מעל עדשות מגע מאשר מעל משקפיים. ובאופן כללי, עדשות מגע בטוחות מאוד בשימוש נכון. המתבגר (האחראי) שלכם צריך לדעת שהוא לא יכול להחליף עדשות עם חברים או להרכיב אותן מעבר לזמן המותר. וחשוב מאוד להקפיד על בדיקות עיניים סדירות. זכרו: אם בשלב כלשהו העיניים שלכם לא נראות טוב, מרגישות טוב או רואות היטב – פנו לאופטומטריסט או לרופא.
 1. האם העדשה יכולה להיתקע מאחורי העין?
לא. בין חלקה הקדמי לחלקה האחורי של העין קיים מחסום טבעי של קרום הלחמית. אם העדשה או חלק ממנה נתקע הוא פשוט נמצא שם וניתן לשלוף אותו יחסית בקלות. המחסום הקרומי לא מאפשר לעדשה להגיע מאחורי גלגל העין.
 1. עדשות המגע הצבעוניות מציעות היום שינוי טבעי-למראה בצבע העין, ומגיעות גם כעדשות יומיות חד-פעמיות.
 1. מה לגבי עדשות מגע צבעוניות ובעלות אפקטים מיוחדים?
מדובר בעדשות כיפיות ובטוחות לשימוש כל זמן שהותאמו כראוי וניתן להן מרשם על-ידי אופטומטריסט. לעולם אל תרכשו אותן במכון יופי, בחנות או באינטרנט ללא מרשם. סוחר המוכר לכם עדשות בדרך זו פועל מחוץ לחוק ומתעלם מהבטיחות והבריאות של עיניכם. זכרו שאם אתם משתמשים בעדשות מגע קוסמטיות רק מידי פעם, יש לאפסן אותן כהלכה ולחטא אותן בין שימוש לשימוש.
 1. אפשר לנסות עדשות מגע של חבר?
לא, אפילו אם מדובר בעדשות מגע שאין בהן תיקון ראייה. זו בדיוק הדרך להעביר מיקרו-אורגניזמים מסוכנים העלולים לגרום לזיהומים רציניים בעין. רוב האופטומטריסטים יספקו למטופליהם זוג עדשות חינם לניסיון כך שכל מי שמעוניין בתיקון ראייה כזה יכול לראות איך זה נראה ומרגיש.
 1. מותר לישון עם עדשות?
לא כל עדשות המגע נועדו לשימוש במהלך הלילה. יותר מזה, לא כל העיניים ייסתגלו לשימוש כזה גם עם העדשות המתאימות. רק אופטומטריסט יכול להחליט אם מטופל מתאים לשינה עם עדשות, ואין לישון עם עדשות ללא אישור אופטומטריסט. בנוסף, שימוש במהלך הלילה מעמיד גם סיכון בריאותי מעט גדול יותר. הדרך הבריאה ביותר להרכיב עדשות היא להוציא אותן מהעיניים ולהשליך אותן מידי לילה.
 1. אילו סוגי עדשות מגע קיימים?
ניתן לחלק את עדשות המגע על פי מספר מאפיינים: חומר הגלם של העדשה – רך או קשה (מסוג RGP = Rigid Gas Permeable) זמן השימוש – כלומר, האם יש להוציא אותן לפני השינה. עדשות מגע יכולות להיות מאושרות לשימוש יומי או לשימוש ממושך (במשך הלילה). תדירות ההחלפה, או באיזו תדירות יש להשליך אותן ולהשתמש בזוג חדש. עדשות מגע חד פעמיות הן הפופולריות ביותר, ובהתאם למותג, יש להחליף אותן כל יום, כל חודש או כל שבוע/שבועיים. נוסף לנאמר, עדשות באות בצבעים ובעיצובים שונים לאנשים הזקוקים לתיקון ביפוקלי מולטיפוקלי או אסטיגמטי.
 1. מנומנמים? את העדשות היומיות החד-פעמיות ניתן להשליך ממש לפני השינה, ולהכניס זוג חדש ונקי על הבוקר.
 1. איך מחליטים מהן העדשות הנכונות?
האופטומטריסט שלכם יכול לעזור לכם בהחלטה מהו שילוב התכונות המתאים למתבגר שלכם. נוסף להעדפות של הילד, האופטומטריסט יעריך את מבנה העין, שכבת הדמעות וחדות הראייה כדי לקבוע אילו עדשות יהיו הנוחות והמתאימות ביותר.
 1. במקרה של אסטיגמציה או מרשם גבוה חייבים להרכיב משקפיים, לא?
כבר לא! זה אולי היה נכון פעם, אבל עדשות מיוצרות היום בעיצובים שעובדים כמעט עבור כל אחד, כולל אנשים עם אסטיגמציה.
 1. מה אם העדשות פשוט לא מסתדרות?
לפעמים הורים למתבגרים מעדיפים לתת לילדיהם להרכיב את העדשות לתקופת ניסיון, כדי לראות אם הם יכולים לגלות מספיק אחריות. אם זה לא עובד, תמיד אפשר לחזור למשקפיים ולנסות שוב בשלב מאוחר יותר. גם שימוש חלקי הוא אפשרות, ועדשות מגע יומיות חד-פעמיות מתאימות במיוחד למקרים כאלה.
 1. היו מוכנים לבילוי של שעה ויותר במרפאה של האופטומטריסט.
התאמת עדשות המגע מתבצעת בדרך-כלל כחלק מבדיקת עיניים מקיפה. אז סביר להניח שצפויה לכם סדרת בדיקות.
 1. הביאו אתכם משקפיים.
אם אתם מגיעים לבדיקת התאמה חוזרת של עדשות מגע, במידה ולא קבלתם הוראה אחרת, הגיעו לבדיקה עם המשקפיים (ולא כשאתם מרכיבים את עדשות המגע).
 1. קחו אתכם רשימת שאלות.
זו ההזדמנות שלכם לנצל את המומחיות של האופטומטריסט. הוא או היא ישמחו לענות על כל שאלותיכם, אז אל תהססו, גם אם אתם חושבים שחלק מהשאלות טריוויאליות או מובנות מאליהן.
 1. התכוננו מראש לאפשרות שמשקפיים הם האופציה הטובה ביותר בשלב זה.
קורה שהאופטומטריסט מחליט שהמתבגר לא מוכן עדיין לעדשות מגע. או שעדשות המגע לא מתאימות למרשם הספציפי או לאורח החיים של המטופל. גם אם עדשות מגע הן לא האפשרות הטובה ביותר בשלב זה, ייתכן שזה ישתנה בהמשך.
לעוד כתבות >
mojo main page
LIFE IS BETTER WITH FRIENDS. AND DISCOUNTS.
20% הנחה בקניית משקפייםמתנת יום הולדתבדיקה שגרתית ללא עלות הטבה בתחילת שנת הלימודיםהטבות ומבצעים בלעדיים לחברי מועדון